Sosyal ağlarda biz

CERN-İSVİÇRE AVRUPA NÜKLEER ARAŞTIRMA MERKEZİ GEZİSİ

20 - 22/04/2013 tarihleri arasında 19 kişilik İstanbul Çamlıca Koleji öğrencisi ve 3 öğretmen ile İsviçre - CERN gezisi düzenlendi. İki gece üç gün süren gezide Cenevre, Lozan, Montreux, Bern şehirleri gezilerek İsviçre’nin doğal ve tarihi mekanları ziyaret edildi. 

Bu gezinin esas amacı olan CERN araştırma merkezi 22/04/2013 tarihinde gezildi. Cern de çalışan Türk fizikçilerden Sn. Cenk Yıldız bizlere rehberlik etti. Cern ve yapılan çalışmalar hakkında bir tanıtım sunumu yapıldı. Sunumdan sonra 2 farklı sahaya gidilerek inceleme yapıldı. Bu sahalar: Atlas detektörü ve LHC mıknatıslarının kontrollerinin yapıldığı yer SM18. Bu alanlarda süper iletken mıknatısların nasıl yapıldığı, elektrik alan ile protonların nasıl hızlandırıldığı, manyetik alan ile de nasıl yön verildiği, Atlas detektörünün nasıl çalıştığı konularında bilgilendirme yapıldı. Atlas detektörü ile ilgili 3 boyutlu bir tanıtım filmi izlendi. Öğrenciler soru sorarak bu konulardaki meraklarını giderip, bilgi dağarcıklarını genişlettiler.

Bu gezi gerek kültürel gerekse de akademik olarak öğrencilerimizin ufkunu genişletmiş, bilimsel bakış açılarını geliştirmek adına büyük katkıda bulunmuştur.